Bilgisayarımıza Laravel Nasıl Kurulur

Laravel 10 Kurulumu

Merhaba arkadaşlar sizde Laravel'i bilgisayarınıza kurmak istiyorsanız ve Local'de çalışmak istiyorsanız bu yazımı adım adım takip ederseniz sorunsuz şekilde bir kurulum gerçekleştirirsiniz.

Laravel Kurulumuna Başlamadan Önce

Laravel kurulumuna başlamadan önce Xampp server'ı bilgisayarımıza kurmalıyız. Wamp server gibi başka programlarda var ama bemim tercihim Xampp'tan yana.

Xampp server'ı bu linkten indirebilirsiniz.

Xampp server'ı kurduktan sonra bilgisayarımıza composer kurulumunu gerçekleştirmeliyiz. Composer kurulumunu da buradan indirerek yapabilirsiniz.

Laravel'i aşağıdaki vereceğim vereceğim komut ile kurun eğer bir hata alırsanız aşağıda vereceğim düzenlemeyi yaparak tekrardan Laravel kurulumunu deneyin. Şimdi bilgisayarımıza Laravel kurulumuna geçelim.

 

Laravel Kurulum Komutu

Bilgisayarıızın başlat menüsüne cmd yazıp komut satırını açın ve aşağıdaki komutu oraya yazarak laraveli bilgisayarınıza kurun.

 

composer global require laravel/installer

 

Eğer bu komut çalıştıktan kısa bir süre sonra hata alıyorsanız Xampp'ın kurulu olduğu klasörü açıp php.ini dosyasını bulun ve CTRL+F  yaparak ;extension=zip yazan yeri bulun ve önünde bulunan " ; " noktalıvirgülü silin ve dosyayı kaydedin.

 

Bunu yaptıktan sonra yukarda verdiğim Laravel kurulum komutunu komut satırına tekrardan yazın ve kurulumunuzu tamamlayın.

 

Yukarıdaki herşeyi adım adım yaparsanız sorun yaşamazsınız eğer sorun yaşarsanız yukardaki dediğim ;extension=zip kısmından yaşayabilirsiniz onuda dediğim gibi düzeltirseniz sorun çıkmaz. Şimdi Laravelde ilk örnek projemizi oluşturalım.

Laravel Proje Oluşturma Komutu

Aşağıdaki kodu yine başlat menüsüne cmd yazarak komut satırına yazın ardından enter'a basın ve projenizin oluşturulmasını bekleyin.

laravel new OrnekProje

 

Laravel kurulumu ile ilgili Laravel'in kendi sitesini de buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Eğer bu hatayla karşılaştıysanız ve yöntem işe yaradıysa yorum yaparak geri bildirim yaparsanız sevinirim.E-Bültenime Abone OlAnahtar Kelimeler: laravel,composer kurulumu,xampp,Laravel 10 Kurulumu
Yazan: Emre TENİK

Bu yazı: 283 kez okunduYorum Yap
Yorumlar: