Laravel İle Post Sonrası Uyarı Veya Başarı Mesajı Yazdırma

Laravelde Uyarı Yada Başarı Mesajı Verdirmek

Merhaba arkadaşlar Laravelde bir veriyi post ettikten sonra başarılı olması yada sizin istediğiniz bir koşulu karşılamaması durumunda blade sayfasında bir uyarı verdirmek istiyorsanız bu yazacağım kodu uygulamalısınız. Bunun sayesinde dönen sonucun olumlu yada olumsuz döndüğünü kullanıcıya göstererek daha kullanıcı dostu bir yapı kurmuş olursunuz. 

Öncelikle web.php sayfamıza şunu ekleyelim.

Route::post('userDelete', [UserController::class, 'userDelete'])->name('userDelete');

 

web.php rotasını yazdıktan sonra ilgili UserController'a gidiyoruz ve  kodumuzu yazıyoruz.

public function userDelete(Request $request)
    {
        $page = User::query()->find($request->id);
        $page->id = $request->id;
        $page->delete();
        
        return redirect('user')->with('basari', 'Kullanıcı başarıyla silindi.');
    }

 

Yukarda gördüğünz userDelete fonksiyonu altında post ile gelen veriyi bulup delete komutuyla siliyoruz ve ardından return redirect yaparak user.blade.php sayfamıza yönlendiriyoruz. Yönlendirme yaparken with komutyla basari adında bir mesaj oluşturduk ve bu mesaja görüntülenmesini istediğimiz mesajı yazdık. İşlem başarılı olduğunda yada fonksiyonumuz başarılı şekilde çalıştığında bu kod bloğu çalışacak ve ilgili sayfaya yönleneceksiniz. 

Şimdi sıra blade sayfasında bu mesajı nasıl görüntüleyeceğiniz. Örnek olarak oluşturduğumuz user.blade.php sayfasına da şu kodu yazarak işlem başarılı olduğunda orada bu kodun içerdiği yazdığımız mesajı görüntülüyoruz.

@if(session('basari'))
    <div class="alert alert-success">
        {{session('basari')}}
    </div>
@endif

 

Bu şekilde başarı mesajları verdirerek daha kullanıcı dostu ve yönlendirici bir proje tasarlayabilirsiniz. Eğer post ettikten sonra form elemanlarının uzunluklarını mb cinsinden boyutlarını yada form elemanlarının boş olup olamayacağı mesajları verdirmek istiyorsanız Laravel Validation işlemi yapabilirsiniz. Laravel Validation işlemi hakkındaki yazımı aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilrisiniz.

Laravel Validation İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu kısımda validate işlemleri nasıl yapılır ve nasıl uyarı mesajları yada eksik girilen yerler yazdırılır ona bakıyoruz.E-Bültenime Abone OlAnahtar Kelimeler: Laravel,Başarı Mesajı
Yazan: Emre TENİK

Bu yazı: 136 kez okunduYorum Yap
Yorumlar: